Skoči na glavno vsebino
Spletni seminar za starše o vplivu interneta na pomanjkanje spanca pri mladostnikih

Spletni seminar za starše o vplivu interneta na pomanjkanje spanca pri mladostnikih

Na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si bodo v torek, 3. oktobra 2023, ob 18. uri pripravili spletni seminar za starše z naslovom ‘Ali vaš najstnik premalo spi zaradi interneta?’.

Raziskave kažejo, da štiri petine slovenskih najstnikov spi premalo. V Safe.si raziskavi o vplivu interneta na duševno zdravje mladostnikov pa je več kot polovica najstnikov v osnovni in srednji šoli poročala, da jim zaradi uporabe telefona, aplikacij in družbenih omrežij primanjkuje spanca.

Najstnikom se ritem spanja že zaradi biološko-razvojnih procesov spremeni in zamakne za 2 uri v primerjavi z vzorci spanja, ki so jih imeli kot otroci. Zvečer težje zaspijo, zjutraj pa morajo vstajati zgodaj zaradi obiskovanja pouka v šolah. Poleg tega pa pogosto zvečer ali celo pozno v noč uporabljajo mobilne naprave in si s tem še podaljšujejo budnost in otežijo uspavanje.

Spanje je ključno za zdrav razvoj otrok in mladostnikov. Premalo spanca pušča posledice na zdravju, učnem uspehu, počutju in povzroča tudi razdražljivost, hiperaktivnost in nagnjenost k tveganim vedenjem.

V enournem spletnem seminarju bo doc. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, dr. med, specialistka otroške nevrologije in pediatrije ter ESRS somnologinja z evropsko diplomo s področja medicine spanja, ki deluje v okviru Centra za motnje spanja v Ljubljani, predstavila problematiko spanja pri mladostnikih, vpliv interneta nanjo in podala nasvete za starše, kako poskrbeti, da bo najstnik čim bolj naspan ter posledično zadovoljen, zdrav, uspešen in varen.

Vabimo vas, da se prijavite na ogled seminarja, ki ga bo mogoče spremljati preko YouTube. Med seminarjem boste lahko posredovali vprašanja in na izbrana bo predavateljica odgovorila ob koncu seminarja. Posnetek seminarja bo na voljo prijavljenim takoj po zaključku.

Uspeh je posledica, naj nikoli ne bo cilj.  (Gustave Flaubert)

Uspeh je posledica, naj nikoli ne bo cilj. (Gustave Flaubert)

OŠ Litija ima kar štiri nove nacionalne znake kvalitete za delo v eTwinning projektih.

V projektu Global kids  je aktivno sodelovalo 10 držav, 21 učiteljev in 100 učencev. Namen projekta je bil dvigniti zavest o svetovnem državljanstvu ter prepoznati in sprejeti medsebojno povezanost z ljudmi iz različnih držav in kultur.

Na Podružnici s prilagojenim programom je bil vključen 1., 2., 3. razred s šestimi učenci, njihova mentorica pa je bila Alenka Vidgaj.

Učenci so se naučili pozdravov v tujem jeziku, predstavili so Slovenijo s filmčkom, uresničevali cilj zmanjšati neenakost, tako da so se priključevali dejavnostim v lokalni skupnosti in na redni šoli, pisali so pisma prijateljem v drugo državo ter prejeli pisma s Poljske.

V projektu Quest in Egypt, ki je bil namenjen spoznavanju starega Egipta in krepitvi jezikovnih kompetenc, so sodelovali partnerji iz Španije, Slovenije, Severne Makedonije, Francije, Madžarske, Tunizije, Albanije, Italije, Turčije, Moldavije, Poljske, Litve, Grčije, Bolgarije, Romunije in Ukrajine. Učenci so v okviru aktivnosti izdelali svoje ime in ime partnerske šole v hieroglifih, raziskali egipčanske bogove, izdelali kviz, egipčanske piramide, templje in sfingo. Z naše šole so sodelovali učenci knjižničarskega krožka in njihova mentorica Nevenka Mandelj.

V sklopu projekta A world of Lakes so učenci raziskali področje jezer in vsega, kar je z njimi povezano. S partnerji so ustvarili večjezični slovar z besediščem o jezerih, izvedli intervjuje o jezerih, izdelali osebne izkaznice jezer in premišljevali, kakšna bodo jezera v prihodnosti. V projektu so sodelovali učenci in učitelji iz 15-ih držav (Turčija, Italija, Romunija, Grčija, Poljska. Hrvaška, Portugalska, Slovenija, Severna Makedonija, Republika Moldavija, Litva, Srbija, Bolgarija, Španija in Albanija). Osnovno šolo Litja so zastopali učenci knjižničarskega krožka z mentorico Nevenko Mandelj.

eTwinning projekt Beyond Wor(l)ds, ki smo ga izvajali pod okriljem Erasmus+ akreditacije,  je bil namenjen spodbujanju bralne pismenosti med mladimi, kar je zelo aktualna tema. Izbor obravnavane knjige ni le spodbujal učence iz Slovenije, Češke in Latvije k branju, temveč jim je ponudil tudi številne možnosti literarnega in likovnega poustvarjanja, debat, dramatizacij.

Aktivnosti smo obogatili z mobilnostmi učencev. v minulem letu so nas obiskali češki in latvijski učenci, vrnili smo že obisk češkim učencem, v Latvijo pa se bomo odpravili letos.

Dostopnost